Život bez odpadu – začnime od seba

Pretože i malé kroky môžu prispieť k veľkej zmene!

Dlhšie sa pohrávam s myšlienkou napísať zopár slov aj k tejto téme. Síce to veľmi nezapadá do môjho konceptu ale nedá mi to a potrebujem tak trocha pohnúť i svedomím každého, kto si tento článok prečíta až do úplného konca.

Aktuálne téma odpad začína byť veľmi diskutovaná a to celoplošne. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, aké obrovské množstvá odpadu ľudstvo denne produkuje? Že ničíme týmto PET svinstvom (a nie len tým) našu Zem? Vytvárame si tu nový nehostinný “domov” plný odpadu a plastu? Mňa osobne najviac dostávajú videá z oceánov a morí, kde nachádzajú zvieratá ktoré hynú práve na dôsledky ľudskej nerozvážnosti.

 

Netvrdím a ani sa tu nejdem hrať na svätuškárku a písať, že my žijeme v Zero waste domácnosti. Ale chcem to zmeniť. Naozaj mám silný feeling túto vec zmeniť a každý by mal začať práve od seba.

Možno si teraz kladiete otázku, že ako? Čo robiť, aby odpadu bolo menej? Hlavne toho PET odpadu? V tomto článku Vám prinášam úplne základne kroky a tipy ako obmedziť túto nekonečnú produkciu. Ide o jednoduché triky, ako sa zbaviť denne prebytočného odpadu. A spraviť tak krok dopredu k lepšej a čistejšej budúcnosti aj našich detí.

  1. Nákupné tašky a plastové vrecúška – pre ujasnenie veci uvediem jeden príklad: Ideme do obchodu a nakupujeme zeleninu a ovocie. Potrebujeme na každý jeden druh ovocia alebo zeleniny špeciálne jedno plastové vrecko? Zamysleli ste sa už niekedy nad tým? Alternatíva pre tento druh plastu je práve sieťka na zeleninu/ovocie.

    Ak používate vrecká tzv. (nespisovne) šáčky na desiatu je možné si zakúpiť napr. aj ľanové alebo bavlnené vrecko na desiatu a máte tak vybavené na dlho 🙂

  2. Plastové vatové tyčinky a odličovacie tampóny – denne ich používa takmer každá žena. V súčasnosti je možné dostať už i bambusové vatové tyčinky a odličovacie tampóny je možné nahradiť háčkovanými alebo látkovými z bio bavlny.
  3. Plastové flaše – dosť bolo jednorázových balených vôd. Na trhu máme obrovskú  ponuku napr. i sklených fliaš. Stačí si zaobstarať čo i len jednu, pokojne aj s pekným vzorom a budete navyše aj “cool”. Nebudeme opäť produkovať nadbytočný PET odpad, opakovanou kúpou plastových fliaš.
  4. Zubné kefky – ďalší plastový výrobok v poradí, ktorý je na dennej báze u každého. Kefky používame, kupujeme a meníme pomerne často. Čo tak vymeniť klasickú plastovú zubnú kefku za bambusovú? Pri jej výrobe nie sú použité žiadne plastové komponenty. DED2039.jpg
  5. Slamky – v súčasnosti existuje už náhrada aj za tento zbytočný kus plastu. Miesto plastovej slamky je možné si zadovážiť jednu kovovú alebo bambusovú a môžete ju opakovane používať. V reštauráciách si môžete vypýtať pokojne k nápoju pohár alebo vopred požiadať o to, aby Vám daný nápoj bol servírovaný bez slamky.
  6. Papierové utierky – kto už v dnešnej dobe nepoužíva doma papierové vreckovky alebo takzvané kuchynské rolky? Čo tak nahradiť ich práve jednou látkovou , ktorú môžeme kedykoľvek oprať a máme doma opäť čistú utierku bez zbytočného odpadu. A navyše ušetríte plno peňazí 😉

Takže zamyslime sa nad sebou a uvedomme si, že tu nežijeme sami. Ja som už začala a objednala si svoj štartovací balíček práve TU. Urobíte tak aj vy? 🙂

DSC_0002.JPG

http://www.zivotbezodpadu.sk/


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s