Čarovná Viedeň – miesta, ktoré sa oplatí navštíviť

Keďže leto je v plnom prúde a niekto možno ešte premýšľa, kam na výlet, rozhodla som sa napísať článok s tipmi na miesta, ktoré sa oplatí vo Viedni vidieť. Nakoľko bývame momentálne v Rakúsku, cca 15km za Viedňou, často a veľmi radi do tohto mesta výletujeme. Atmosféru Viedne vyslovene zbožňujem, a keďže ste mi na mojom Instagrame hlasovali a písali, že chcete článok s pamiatkami, ktoré sa oplatí navštíviť, ani chvíľu som neváhala a napísala ho pre Vás. Tak nech sa páči, nižšie sa dočítate o lokalitách, ktoré sú pre mňa tie naj a odporúčam ich pri návšteve Viedne rozhodne vidieť 🙂

Schönbrunn

Začala by som miestom, kde som bola prvýkrát vo Viedni i ja. Je ním práve zámok Schloss Schönbrunn a pri nej jedna z najkrajších a najstarších zoologických záhrad na svete. Zoo je samozrejme úplne ideálnym miestom pre rodiny s deťmi, čiže odporúčam všetkými desiatimi. Okrem zámku tu nájdete nádherný, rozľahlý park s dokonalými zámockými záhradami a fontánami, v ktorom sa nachádza i Palmový dom (Palmenhaus), Púštny dom (Wustenhaus) a aj zábavný labyrint vytvorený priamo v tomto parku. Odporúčam navštíviť i Landtmann´s Jausen Station, kde robia skvelé domáce limonády a kávu, a pokiaľ by sa vám zacnelo za česko-slovenskou kuchyňou, vyhľadajte tu nádhernú historickú reštauráciu (Schönbrunner Stöckl), ktorej ponuka sa orientuje najmä na jedlá z historických čias Rakúsko-Uhorska. V jedálnom lístku preto nájdete i sviečkovú, pražskú kačku, lievance či kvalitný slepačí vývar.

schonbrunn

DSC_0429

DSC_0417

Dom Mora – Haus des Meeres

Ak sa vydáte ,,shoppingovať,, na najznámejšiu nákupnú ulicu Viedne – Mariahilferstrasse, nezabudnite asi v polovici ulice odbočiť k budove, ktorá nesie názov Haus des Meeres. Je to najväčšie morské akvárium v Rakúsku, tak trocha exotika v srdci Viedne. Na 10-tich poschodiach môžete nájsť rôzne exotické ryby, opice, vtáctvo, pavúky, žraloky, hady a pod. Na streche tejto budovy sa nachádza skvelá presklená vyhliadková terasa, odkiaľ je dookola krásny výhlad na celú Viedeň. Opäť veľmi vhodná lokalita pre rodiny s deťmi, ale odporúčam ju navštíviť skôr cez týždeň ako víkend 😉

640px-Flak_Tower_Esterhazypark_5

Historické centrum Stephansdom a Palác Hofburg

Tieto dva monumenty sa nachádzajú v pešej dostupnosti. Nádherná gotická katedrála Dóm sv. Štefana (Stephansdom) je priamo v srdci námestia Stephanplatz. Za poplatok je možné dostať sa do najvyššej veže tohto nádherného kostola (pozor – 343 schodov), ale i do tajuplných katakomb.

20180721_145505

Palác Hofburg slúži momentálne ako prezidentský úrad a nájdete tu i múzeum cisárovnej Sissi.

20180721_150623
20180721_151129

20180721_151320

Po ceste z Stephansdom-u k Palácu Hofburg vyskúšajte navštíviť skvelú cukráreň Demel, kde si môžete pochutnať na úžasnej Sacherovej torte a výbornej káve. Dokonca tu, priamo pred očami návštevníkov pečú krásne torty a zákusky.

20180720_200606

20180721_153929
20160924_12023020160924_115928

Stadtpark

Ak si túžite vo veľkomeste vyčistiť hlavu a načerpať novú energiu, neváhajte zájsť na prechádzku alebo piknik do tohto nádherného mestského viedenského parku. Stadtpark je miestom zelene, odpočinku a je zasvätený hudbe – nájdete tu najviac sôch umelcov a medzi najkrajšiu patrí práve socha J. Straussa. Ľudia na tomto mieste bežne oddychujú na tráve, čítajú alebo len tak relaxujú. Nazvala by som ho pokojne “Central Park” Viedne 😉

20180721_121519

20180721_12080720180721_12240520180721_122214

Belvedere

Zámok Belvedere je po Schönbrunne druhým najväčším viedenským palácovým komplexom. Pri návšteve týchto záhrad vás očarí ich rozľahlosť, živé ploty, ktoré majú výšku cez tri metre, sochy stvárňujúce olympijských bohov a jazierka s priezračne čistou vodou a fontánami. Pokiaľ sa vydáte do Viedne vlakom, tento zámok sa nachádza v pešej dostupnosti cca 10min. od Viedenskej hlavnej stanice (Wien Hauptbahnhof)

Zamok_Belvedere_COsterreich_Werbung_Popp_Hackner

DSCN4912

Karlsplatz

Priamo v strede tohto námestia nájdete krásny barokový kostol, v ktorom je možné sa vyviesť výťahom až do kupoly, odkiaľ je nádherný výhľad na okolité prostredie. Odporúčam hlavne toto miesto navštíviť počas vianočných trhov, kedy je fontána vypustená a prerobená na vianočný Betlehem. Na jej dne je v tomto období slama a nájdete tu i zvieratká, čo je pre deti úplný ideál.

IMG_20180704_190047_031DSCN4887

Naschmarkt

Naschmarkt je najobľúbenejšou viedenskou tržnicou. Leží v centre – medzi námestím Karlsplatz a zastávkou metra Kettenbrückengasse. Z oboch strán ho obklopujú rušné ulice – Linke Wienzeile a Rechte Wienzeile. Tento trh ponuka veľké množstvo stánkov, kaviarní a reštaurácií. Navyše každú sobotu sa tu koná blší trh tzv. Flohmarkt.

wkw - naschmarkt 2017 -

Hundertwasserhause

Toto miesto považujem za jedno z najfarebnejších a najzaujímavejších vo Viedni. Ide o netypický obytný dom, kde každý z bytov ma inú farbu a štruktúru fasády a navyše je strecha pokrytá zeminou s trávnikom a kvetmi a stromami vyrastajúcimi z vnútra izieb. Táto ulica je miestom umelcov a architektov. Naozaj čarovné miesto ❤

20180723_193649

Prater a Múzeum voskových figurín (Madame Tussauds)

Jasná voľba pre celú rodinu a hlavne pre vyznávačov adrenalínu a zábavných parkov. Názov Prater je neodmysliteľne späté hlavne so zábavným parkom, ktorý odporúčam najmä pre rodiny s väčšími deťmi, ale nájde sa tu aj zopár atrakcií /celkovo z 250/ aj pre napr. menšie ročné deti. Najznámejšou atrakciou je Wiener Riesenrad, ruské kolo z ktorého je krásny výhľad na celé mesto. Niektoré kabíny je možné prenajať i na romantickú večeru. Pokiaľ sa rozhodnete pre tento zábavný park, odporúčam navštíviť Múzeum voskovým figurín Madame Tussauds. Ak už Vám zo zábavy bude stačiť, nádherný veľký mestský park Prater vás vytrhne z okolitého rušného mesta a je stvorený na nekonečné prechádzky a relax. V letných mesiacoch vám ulahodí i miestne moderné kúpalisko s viacerými atrakciami.

LRM_EXPORT_20180723_215605

—————————————————————————————————————————-

A čo by to bolo za návštevu Viedne bez poriadneho Wiener Schnitzla? 🙂 Ja viem, že doma máme rezníky tiež, ale toto národné rakúske jedlo je proste ich TOP. Aj keď celkovo rakúsku kuchyňu ja osobne hodnotím ako dosť ťažkú a mastnú.

Všetky vyššie vymenované miesta som osobne navštívila a zanechali vo mne krásne dojmy. Preto som ich spísala do tohto článku. Je to môj osobný ,naj, výber a dúfam, že som vás inšpirovala a čaro Viedne vás dostane minimálne tak, ako mňa 🙂

Majte ešte krásne leto

S láskou Diana

Advertisement

One thought on “Čarovná Viedeň – miesta, ktoré sa oplatí navštíviť

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s