Jarný detox – očista tela i duše

Túto jar som sa rozhodla začať poriadnou očistou svojho tela. Ešte pred otehotnením som absolvovala 16 dňovú kúru, po ktorej som začala cvičiť a zdravo sa stravovať. Podarilo sa mi zhodiť 9 kíl. Ale potom som otehotnela, prišli rôzne chute a taktiež i ďalšie kilečká navyše. Po roku som sa teda rozhodla začať opäť. Dôvodov bolo viacero. Po prvé potrebovala som sa zbaviť pár kilogramov, naštartovať svoje telo a zbaviť sa nafúknutého brucha. A podarilo sa. V tomto článku Vám popíšem ako to prebiehalo a prečo je dobré detox robiť aspoň raz do roka. Odporúčam hlavne na jar 🙂

Prečo je teda takáto očista pre telo prospešná?

V prvom rade, telo sa po dlhej zime potrebuje odľahčiť a prečistiť. Týmto spôsobom je možné zbaviť ho toxínov ale i prebytočných kilogramov. Detoxom si upevňujeme zdravie a posilňujeme tým i svoj imunitný systém. Pleť a vlasy budete mať krajšie a žiarivejšie. V druhom rade, ako som už uviedla v nadpise, detox má obrovský vplyv i na psychiku. Ide taktiež aj o prečistenie duše, kde odmenou za jeho absolvovanie bude príliv novej energie, pocit celkového omladenia, odľahčenia a akéhosi reštartu celého organizmu. Môžete tým taktiež predísť i jarnej únave a v neposlednom rade je detox aj skúškou pevnej vôle a sebadisciplíny. Nezabúdajte na to, že všetko začína v hlave. Na detox sa treba psychicky pripraviť.

V čom spočíva takýto detox a ako prebieha?

Moju očistu som sa konkrétne snažila nastaviť sama pre seba, ako matku, ktorá ešte dojčí. Každému vyhovuje iný sposôb, preto som hľadala rôzne druhy, ale drastické metódy neprijímania žiadnej potravy som naozaj odmietala. Preto som si zvolila jednoduchšiu cestu, a to smoothie detox. Tento detox spočíval v tom, že som na raňajky, obed a večeru pila smoothie. Medzi “hlavnými” jedlami bolo povolené jesť mrkvu, kaleráb, jablká, oriešky a v prípade veľkého hladu i vajce na tvrdo. A samozrejme veľa veľa vody a detoxikačného čaju. Aj keď sa tento celý proces javil ako celkom prijateľná alternatíva, realita sa veľmi odlišovala a nebolo to až také jednoduché 😉

 

Ako som to celé znášala a zvládla?

Pravdupovediac, nebola to prechádzka ružovou záhradou. Pre mňa osobne boli najtažšie prvé dva dni. Prvé smoothie bolo chutné, vravela som si, že chutí super, toto určite vydržím. Ale ako sa hovorí, večer ,,prišiel na psa mráz,,. Pociťovala som veľký hlad, tak som ho zajedala mandľami a išla večer skôr spať, pretože ma už bolela hlava. Ráno som sa zobudila s takou istou bolesťou a navyše počas dňa som sa občas roztriasla. Počuli ste pojem závislosť od jedla a cukru? Pokiaľ nie, tak toto je presne prejav tela na nedostatok cukru. Keďže som závislá na sladkom, a táto závislosť sa nijak nelíši od iných závislostí, telo mi dávalo jasne najavo, čo potrebuje. Ale ja som to vydržala. Na tretí deň mi už bolo podstatne lepšie a celé som to začala lepšie zvládať a nemyslieť na hlad. Túto kúru som vydržala 5 dní. Aj keď bol pôvodne môj plán 10 dní, som rada, že som zvládla tých 5.

Detox som držala s viacerými dievčatami, ktoré sa na to so mnou dali. Každá to zvládala úplne inak, ale aj tak som im vďačná za to, že do toho išli, podporovali sme sa a očistili si svoje telo. Všetkým patrí moja veľká vďaka, ste skvelé 🙂

 

Detox môžu sprevádzať aj vedľajšie účinky… Aké?? 

Nepríjemné prejavy, ktoré sprevádzajú často očistu tela sú najmä už vyššie spomínaná bolesť hlavy, pocit slabosti, únavy či menej energie. Taktiež sa môže prejaviť i častejšie vyprázdňovanie a nafukovanie. Počas detoxu sa môže vyskytnúť i chvíľkové zhoršenie pleti v podobe vyrážok. Avšak, toto všetko sú len vedlajšie krátkodobé prejavy, ktoré odzrkadlujú fakt, že telo sa zbavuje toxínov a škodlivých látok. V konečnom dôsledku, čiže po detoxe, bude nielen pleť krajšia a žiarivejšia, ale i Vaše vlasy a nechty.

smoothie 2

Pôsobenie detoxu sa môže odlišovať pri každom jednom človeku inak. Je úplne jasné, že inak zareaguje telo človeka, ktorý cvičí, športuje a zdravo sa stravuje ako telo, ktoré nie je často v pohybe a neprijíma zdravú stravu. Ale pevne verím, že detox je skvelá cesta, ako svoje telo naštartovať a začať žiť zdravšie.

Cvičiť počas detoxu?

Počas detoxu sa neodporúča preháňať to s cvičením a športom. Veľmi vhodné sú ale dlhšie prechádzky na čerstvom vzduchu, ktoré som praktizovala aj ja, a ďalej i pilates, jóga, či iné pomalšie cvičenia, ktoré príliš nezaťažujú telo. Dôležitý je hlavne kvalitný spánok, ktorý dodá telu potrebnú energiu a v neposlednom rade pravitelný pitný režim.

A toto je môj výsledok po 5 dňoch.

 

Tak čo, motivovalo Vás to? Verím, že áno a začnete túto jar tou správnou cestou 😉 Pokiaľ máte záujem o plán detoxu, napíšte mi správu aj s Vašim e-mailom a rada Vám ho zašlem. Prajem krásne jarné slnečné dni.


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s