Začala som kváskovať na materskej…

Momentálne je kváskovanie moja veľká vášeň! Nie je nad to, upiecť si doma poctivý kváskový chlebík. Tento “staronový” trend prepadol i našu domácnosť. Keď som sa rozprávala s mojou takmer 80-ročnou babičkou, vysvetlovala mi, ako sa v minulosti piekol chleba. Keďže jej otec bol pekár, hovorila mi o kvásku a produktoch z neho, kde nebola potreba žiadnych kvasníc a iných prídavných látok. Našťastie sa táto tradícia zachovala a začalo sa poctivé pečivo opäť objavovať i v našich domácnostiach.

28461769_10208678099790197_1202527053_o

Začala som sa o tému kváskovanie viac zaujímať. Sledovala som na internete stránky, ktoré boli zamerané na kváskovanie, ale prišlo mi to zo začiatku nesmierne náročné. Odrádzali ma najmä fotky a príspevky od mnohých začiatočníkov, ktorým chleba nevyšiel, nenakvasil a taktiež ma šokoval i pojem “zomrel mi kvások”. Vtedy som tomu celkom nechápala, až pokým som neprišla na návštevu k mojej dobrej kamarátke, ktorá kváskuje tiež. Dala mi z chlebíka ochutnať a bola taká úžasná, že mi vysvetlila i celý postup výroby.

Poviem Vám, na začiatok toľko informácii, toľko druhov múk a navyše fakt, že upiecť takýto chlebík trvá cca 2 dni ma veľmi nepotešil. Popravde zľakla som sa! Ponúkala mi domov kvások, ale ja som ho odmietla a nezobrala od nej. Na druhý deň som si búchala hlavu, že som to mohla predsa len vyskúšať. Postupom času, som na sociálnych sieťach videla, že aj ďalšia moja kamarátka kváskuje. To som sa už na seba veľmi hnevala 🙂 Áno, hneval ma fakt, že som sa tak rýchlo vzdala, bez akéhokoľvek pokusu upiecť takýto chlieb.

Ale osud to chcel inak a v januári som išla fotiť ku kamarátke jej malú dcérku. Ukázala mi, aký chlebík ona upiekla a hovorila mi o kvásku. Dala mi jednoduchý recept, vhodný aj pre začiatočníkov a podarovala mi kvások. A tak som to skúsila a kváskovanie ma úplne pohltilo…

Môj prvý chlebík mi vyšiel úžasne. Sama som bola prekvapená, že sa mi to naozaj na prvý pokus takto podarilo. Jedinečná chuť čerstvého poctivého chlebíka ma pohľadila na duši. Veď posúdte sami.

DSC_0533

Veľmi ma k začatiu kváskovania motivoval aj fakt, že mám doma ročného “papkáča”. On bol hlavným dôvodom, prečo som sa rozhodla pre tento spôsob pečenia. Zo začiatku som doma piekla úplne jednoduchý tzv. Írsky chlieb. Jeho príprava je naozaj jednoduchá, ale časom sme sa ho už prejedli a nie je to ten pravý náš chlebík. Pokiaľ by ste ho chceli vyskúšať, pridávam recept na túto easy a rýchlu verziu chlebíka.

Recept na Írsky chleba:

  • 500g špaldovej múky
  • 500g bieleho jogurtu (3,5%)
  • 1čl soli
  • 1čl cukru (trstinový, brezový, kokosový,…)
  • 1čl sóda bikarbóny
  • do cesta možete kludne pridať aj slnečnicové, sezamové alebo akékoľvek iné semienka

Všetky ingrediencie spolu zmiešame vydličkou alebo lyžicou. Nemiesime, len vytvarujeme chlebík, dáme na papier na pečenie, najlepšie do sklennej jánskej formy a vložíme do vyhriatej rúry na 1 hodinu. Pečieme pri teplote 180°C cca 55min až hodinu. (Dám vám taký menší tip, kludne ho možete vyskúsať aj z 250g múky a 250g bieleho jogurtu. Vyjde  menší chlebík, taký akurát na ochutnávku.

28500510_10208678152631518_1172412594_o

Ale späť ku kváskovaniu….

Rada by som poznamenala, že je dôležité nemýliť si pojem kvások a kvasnice. Keďže som sa už stretla s otázkami, kde ste sa ma pýtali ako tento proces funguje, rozhodla som sa v krátkosti opísať tento rozdiel.

Kvások verzus kvasnice? Tieto dva pojmy sú  veľmi odlišné. Tak si to poďme stručne objasniť a zhrnúť 😉

Kvasnice -> v súčastnosti nazývané aj droždie, vzniká množením kvasničných kultúr v repnej melase, čiže tzv. odpadový produkt pri výrobe cukru. Kvasnice pomáhajú k rýchlemu nakysnutiu cesta, čo po konzumácii takéhoto produktu spôsobuje u väčšiny ľudí nadúvanie a nafukovanie. Prečo je tomu tak? – kvasinky z kvasníc pokračujú svoj proces kvasenia už v hotovom upečenom pečive, a hlavne kým je úplne čerstvé. Jednoducho povedané, živé kvasinky sa prebúdzajú v našom čreve a tak narúšajú rovnováhu našej črevnej mikroflóry. Pečivo kysne v nás a nie ešte pred samotným procesom pečenia. A to je chyba a problém väčšiny populácie!

Kvások -> je vyrobený len z čistej múky a vody. Neobsahuje žiadne pridané látky ako napr. konzervanty, éčka, či farbivá. Na tvorbe kvásku sa podielajú živé baktérie priamo z obilia. O kvások sa treba starať a živiť ho pravideľne múkou a vodou aby “prežil” a mohli sme ho používať i naďalej. Cesto a jeho nakysnutie trvá takmer 24 hodín, čiže výsledný produkt už nemá potrebu kysnúť v nás. Kváskové produkty dokáže naše telo oveľa lahšie stráviť a v tom spočíva jeho hlavná výhoda.

28417697_10208678117030628_136638466_o

Pre svojho syna, tak ako každá matka, chcem len to najlepšie a najzdravšie. Odmietam mu momentálne kupovať polotovar v podobe zamrazených a opäť dopečených pečív v supermarketoch. Ako som už vyššie spomínala, príprava tohto chleba zaberie dva dni, áno, ale to neznamená, že pri ňom trávime celé dva dni 🙂 Opíšem Vám teda postup a spôsob, ako to pri synčekovi robím a stíham ja.

Večer keď Leo zaspí si zarobím štartér (tzv. rozkvas). Je to fakt otázka len 5 minút. Tento štartér pozostáva z múky, vody a kvásku. (Kvások buď od niekoho získate alebo si vytvoríte svoj vlastný). Samotvorba je však naročnejší proces, ktorý trvá zhruba 14 dní. Ale všetko sa dá keď človek chce… Ráno keď vstaneme a naraňajkujeme sa, prídam podľa receptu k štartéru múku, vodu, rascu a soľ. Vypracujem cesto na tvar bochníka a nechám kvasiť cca 2 hodiny. Počas tejto doby 2x cesto preložím aby sa prevzdušnilo. Po 2 hodinách ho vložím do vopred škrobom vysypanej ošatky, kde krásne finálne nakysne, v čom spočíva celý proces kváskovania.

20180315_103841.jpg

Po tejto dobe, vložím do trúby a pečiem zhruba 30 min. A finálny výsledok je tu. (recept a postup konkrétne na tento chleba nájdete TU)

2

1

Samozrejme, tento recept patrí medzi moje prvé pokusy a keďže ma kváskovanie veľmi pohltilo, nedalo mi nevyskúšať i rôzne iné recepty, kde sú menšie zmeny v množstve múky, vody ale v konečnom dôsledku ide o ten istý princíp. A tu sú moje doterajšie výsledky 🙂

Každý chlieb je originál. Pamätajte, že nikdy sa Vám nepodaria dva navlas rovnaké kusy.

20180301_134555

28500073_10208678097910150_247536553_o (1)

 

28500640_10208678098030153_298971693_o

DSC_0772

Verím, že som Vás inšpirovala a pokiaľ máte ďalšie otázky, kľudne ma neváhajte kontaktovať. Veľmi rada Vám poradím, pokiaľ budem vedieť. A hlavne, nemáte sa čoho báť, je to jednoduché, len treba začať. V prvom rade je potrebné zadovážiť si kvások a ošatku… a ostatné pôjde samo. Tak smelo do toho, veľa štastia!

 

Zdroj: Kváskovanie. Recepty z kvásku. Naty Žúreková Štefková, Daniela Rau a kol.


Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s